Základná škola s materskou školou Hrabušice
Domov * O našej škole * Pedagogický zbor * Naši žiaci * Zo života školy * Krúžky * Fénix * Súťaže * Žiacke práce * Kontakt

Škola bola za dlhé roky cirkevná. Za starých časov len cirkev stavala školy pri farách,kapitulách a kláštoroch. Len cirkev vyučovala náboženstvo, písať, čítať, počtovať a iné predmety. Štáty sa vtedy o školu vôbec nestarali. U nás v roku 1868 z cirkevnej školy stala sa obecná. Divná vec, v celom okolí zostali cirkevné školy a len v Hrabušiciach premenil sa ráz školy. Čo tomu bola príčina! Potrebno bolo školu rozšíriť, nová musela sa postaviť. Kto mal školu vystaviť? Rozumie sa, že samá hrabušická obec. Panstvo, lepšie povedano: úradníci Koburgského panstva ju postavili a tak aj gazdovia. Tu maďarská vláda ponúkla im pôžičku, ale len tak, keď premenia ráz školy. Katolíci boli hotoví privoliť, aby nemuseli obety prinášať. Dostali pôžičku 600 zlatých, t.j.1200Kč a postavili novú školu. Obetovali katolícku školu a dostali obecnú.

Časom bola budova starej cirkevnej školy , majetok ríms.kat.cirkvi stará, nezodpovedala, potrebovala rozšírenie. Obec dobre vediac, že keď budovu má v úžitku, že ju musí aj udržať. Preto celú budovu obnovila, učebnú miestnosť rozšírila. To všetko stálo, okrem vozných a vonkových prác, ktoré obec vykonala asi za 80 000.-Kč.K tomu obnosu prispeli hrabušickí rodáci v Amerike žijúci 15 000 korunami.

Roku 1932 štát rozšíril školské vyučovanie zo šiestich rokov na 8 roky, a tým zväčšil počet žiakov, takže už boli potrební 4 učitelia, teda aj 4 učebne. K tomu cieľu obec kúpila Koburgovský dom od pozemkového úradu. za 80 000 korún. Obec chcela ten dom prebudovať na školské ciele, plán bol hotový aj schválený, ale peniaze 200 000Kč nemohla nikde v žiadnej banke dostať, a tak nemohla stavať. Dočasne boli v tomto dome 2 učebnice/učebne/, v ktorých sa teraz /r.1934/ vyučuje.

(zápis z Pamätnej knihy obce Hrabušice vedenej dôst.p.farárom Ľudovítom Saxom)

Učitelia pôsobiaci v školských službách v Hrabušiciach:

do roku 1869 Ján Vadászfy - posledný cirkevný učiteľ
do roku 1869 v obecnej škole učil Ján Gonda , r.1894 šiel do penzie
od r.1894 - 1918 Štefán Brinder, rodák z Levoče
od r. 1918 - 1930 Michal Tokár, rodák z Hrabušíc
od r. 1930 - 1931 Juraj Zapletal, syn učiteľa Ferdinanda Zapletala
od r.1931 Eugen Faith, rodák zo Spišských Vlách
od r.1932 Ladislav Ovšonka, Anna Reitingerová,(vydala sa za Stanislava Skokana z Vydrníka), Irena Viatmanová
r.1935 mala škola 240 žiakov
r.1936 sa správcom školy /riaditeľom/ stal Ladislav Ovšonka
1944 otvorili školu na Píle, jej riaditeľom sa stal Štefan Jasovský
r.1945 NKVD zaistilo L.Ovšonku
1948 Ľudová škola bola premenovaná na Národnú školu. Školská dochádzka sa predĺžila na 9 rokov. Prišiel Ignác Vlčák, ktorý dal podnet k utvoreniu Strednej školy z bývalej
meštianky. 1.a 2.ročník bol v budove bývalej Štátnej lesnej správy /dom Hercoga Koburga , dnes na tomto mieste stojí základná škola/, v Lehotskovci /dom Hercoga Koburga, hospodárske budovy a dom správcu Lehotského/ bola materská škola. Riaditeľom.je Jozef Palušák.
30.októbra 1949 bolo slávnostné otvorenie Strednej školy.